Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Život nemusí byť iba čiernobiely

Moje fitness začiatky

Moje fitness začiatky

Prinášame vám prvý, úvodný článok z novej série článkov o našom “fitness” živote. Obaja cvičíme, viac menej pravidelne, už zopár rokov a čas strávený vo fitness centre zaraďujeme do nášho týždenného plánu.

Začnem od mojich rozpačitých začiatkov, mal som 21 rokov, 190cm a 67kg, veľký apetít do jedenia, no od svojich 19tich som nepribral ani kilo. K športu som mal blízko od malička, ale vzhľadom na moju váhu, nikdy nie k silovému. Keď som nevedel pribrať jedlom, rozhodol som sa skúsiť to v posilňovni.
Moje prvé návštevy fitka nasledovala veľká svalovica, ktorú som prekonával ďalší deň ešte väčšou záťažou vo fitku. Myslel som si, že tak mi svaly narastú rýchlejšie. Proteín som odmietal, ja som pil čistú srvátku :-D. Každý nejako začínal. Zmes neinformovasti (alebo hrdosti, že ja viem najlepšie, čo robím) a toho, že správnych ľudí, ktorí mi poradili čo a ako, som stretol až po roku = prvý rok môjho cvičenia vyšiel na vnivoč, aspoň čo sa priberania svalov týka.
Moje začiatky skôr vnímam ako spoznávanie seba samého, svojich limitov, základných cvikov a samozrejme, vytvorenia si návyku prijímať to správne jedlo s dostatkom bielkovín.

 

Fitness

 

Za moje najväčšie chyby (a nebolo ich málo), ktoré som počas prvého roka spravil považujem absenciu akýchkoľvek cvikov na nohy a ramená. Verím tomu, že nie som jediný ktorý tieto dôležité partie vynechával. Každý začiatočník, ktorý nie je usmerňovaný niekým skúsenejším sa v prvom rade snaží nabrať bicák a “cecky”, nezaujímajú ho nejaké ramená alebo nohy.
Ignorovanie tých najdôležitejších komplexných cvikov, ako sú drepy, mŕtvy ťah alebo zhyby, mi môj cieľ pribrať neuľahčilo.

Zlom nastal pred dvoma rokmi, keď sme sa presťahovali do nového bytu, ktorý bol vzdialený 3 minuty od fitka a ja som nabehol na tréning hodný šampióna. Posilka niekoľkokrát týždenne, beh, dá sa povedať, že som držal aj stravu, čo teraz nerobím. Proťák, BCAA… Pre lajikov “sypačky”, pre každého kto má k fitku aspoň trochu blízko, normálne veci. Po ďalšom roku cvičenia, kedy som začínal mať poňatia o tom, čo robím, sa dostavili prvé výsledky a ľudia sa ma začali pýtať, či cvičím – odpovedal som – “aaa tak trošku (makal som celý rok, 5x týždenne :-D)…”

 

Fitness

 

Môj posledný (tretí) rok cvičenia, vážim 87kg, čo je o 20kg viac, ako keď som do posilňovne vstúpil prvý krát.
Ako som už spomínal, stravu momentálne nedržím ale dávam si pozor, aby to čo jem malo dostatok bielkovín a aby som bez jedla nebol viac ako dve hodiny. Môj organizmus mi to zatiaľ toleruje a tuk nepriberám, no je mi jasné, že zároveň ani svaly nerastú takou rýchlosťou, akou by mohli.
Do fitka už chodím kvôli pocitu, ktorý mi cvičenie dáva a na ktorom som závislý, bez ktorého si neviem predstaviť fungovanie… Tá sila, motivácia a neustále posúvanie hraníc, to jednoducho musíte milovať. Keď ako majster sveta vybehnem ráno z fitka pripravený dobiť celý svet, to je presne ten pocit, pre ktorý to robím.
Posilňovanie považujem za jednu z najlepších vecí, ktoré som pre seba mohol začal robiť. Naučilo ma byť trpezlivým a ísť si za svojim cieľom aj v prípade, že sa zdá byť v nedohľadne… Ale o tom v ďalšom, už pripravovanom článku :-).

 

Fitness1 thought on “Moje fitness začiatky”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial