Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Život nemusí byť iba čiernobiely

Na skok v Paríži

Na skok v Paríži

Tieto Vianoce sme sa rozhodli stráviť doma na Slovensku s rodinou. “Dlhú” cestu domov sme si spríjemnili dvoma zástavkami v Paríži a v Prahe.  Paríž sme už predtým navštívili a zostal v nás len pocit špecifickej noblesnej atmosféry, ktorou toto veľkomesto dýchalo aj teraz. Odradiť sme sa nenechali ani daždivým počasím, ktoré nás sprevádzalo počas pobytu v Paríži.

Do Paríža sme leteli z londýnskeho letiska Gatwick a pristáli sme na parížskom letisku Charles de Gaulle. Ubytovanie sme si zabezpečili ako vždy, cez Airbnb. Bývali sme na okraji centra v klasickom parížskom byte o rozlohe cca 30m2, cítili sme sa v ňom príjemne a útulne.

Prvý deň, tak ako väčšina turistov v Paríži počas Vianoc, aj my sme sa rozhodli navštíviť tie najznámejšie a najväčšie vianočné trhy na Champs-Elysées.

Boli sme nemilo prekvapení, keď sme za daždivého počasia vyšli z metra a žiadne trhy sme nenašli. Ako je to možné? Rada Paríža sa ešte v júli rozhodla tieto trhy zrušiť. Ako dôvod uviedla príliš komerčne poňatie trhov, voči čomu sa zdvihla vlna protestov trhovníkov a stánkarov, ktorí svojimi dodávkami na protest zablokovali dopravu v centrálnej oblasti Paríža a vytvorili tak kolóny áut o dĺžke 475 kilometrov.

My sme na protest išli na kávu do Starbucksu, kde sme si objednali to čo obvykle = double espresso  a single espresso macchiato.. Nezaplatili sme však 4,20 ako zvyčajne, ale 7,60 ? . Nuž, Paríž… Vydali sme sa teda po klasickom turistickom chodníčku a videli všetko, čo je treba v Paríži vidieť. Najefetívnejšia preprava, tak ako v každom veľkomeste, bola metrom. Každý deň sme si kúpili takzvaný “mobilis”, teda celodenný, neobmedzený lístok, ktorý stojí 7,50€. Na Parížskom metre sme ocenili pomerne silný mobilný signál, ktorý bol v podzemí dostupný. Tiež sa nám páčili moderne zrekonštruované zastávky, do ktorých mesto vždy pridalo kúsok umenia.

Na orientáciu nám slúžili Google Maps, jednoducho sme označili vlajočkami všetky miesta, ktoré sme chceli navštíviť a Google Maps pri navigácií spravili všetko za nás. Názvy a čísla metro staníc im nerobili žiaden problém, takže s touto navigáciou dokáže cestovať metrom snáď každý.

Pri našich potulkách Parížom sme niekoľkokrát narazili na skupinku ozbrojených vojakov, ktorí sa prechádzali mestom (je diskutabilné, či sme sa pri pohľade na vojakov cítili viac v bezpečí…).

Zbožňovali sme malé pekárničky/cukrárničky, kde sme sa zastavili vždy, keď sme išli okolo. Najkrajšie prechádzky mestom sme zažili podvečer. Odporúčame sa neplánovane zatúlať do bočných uličiek Paríža, kde takmer vždy objavíte malú kaviarničku s neskutočnou atmosférou.

Posledný deň v Paríži sme zakončili návštevou Basilique du Sacré Coeur, kde sme si dopriali krásny výhľad na mesto. Tiež sme vošli dnu, aby sme sa mohli spolu s ďalšími turistami prejsť chrámom a popritom počúvať francúzsku bohoslužbu. Takto kultúrne vyžití sme obišli baziliku, kde sa nám naskytol krásny pohľad na zadnú časť tejto veľkolepej stavby. Tento pohľad umocnilo stmievanie končiaceho dňa a priestor bez ľudí, ktorý považujeme za jeden z najkrajších parížskych zážitkov.

Paríž bol síce drahý, skoro celý čas nám pršalo a po pravde, atmosféru mesta, ktorú sme si pamätali, sme si za ten čas predsa len trošku zidealizovali. No už teraz vieme, že toto veľkolepé mesto navštívime znovu, len počas prívetivejšieho ročného obdobia.

 1 thought on “Na skok v Paríži”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial