Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Život nemusí byť iba čiernobiely

Ostrov Fuerteventura a dôvody, prečo sa tam vrátime

Ostrov Fuerteventura a dôvody, prečo sa tam vrátime

Keď sme sa rozhodovali, ktorý ostrov z Kanárskych ostrovov navštívime, mali sme si z čoho vyberať. Kanárske ostrovy tvoria také známe názvy ako Tenerife, La Palma, Lanzarote. Z trinástich ostrovov sme si vybrali práve Fuerteventuru, ktorá nám učarovala svojimi plážami. Už dnes vieme, že chceme navštíviť aj ďalšie ostrovy z tohto krásneho súostrovia.

Kanárske ostrovy sú obľúbená destinácia, najmä pre svoju klímu, ktorá víta turistov celý rok. V lete teplota kolíše okolo 28 stupňov a v zime klesá na niečo okolo 20ky, popri našej treskúcej zime, je lahodných 20 stupňov ako raj. Z trinástich ostrovov, ktoré sa nám ponúkali (no dobre, bolo ich na výber len 7, šesť ostrovov nie je obývaných) sme si vybrali práve Fuerteventuru. Na tento druhý najväčší ostrov zo súostrovia, sme dostali dobré odporúčanie. “Ak chcete vidieť krásne pláže, choďte tam.”- Aj sme išli.

 

Fuerteventura na Kanárskych ostrovoch

 

Cesta z Londýna trvala necelé 4 hodiny (ak by sa Vám podarilo chytiť dobrý let z Viedne, posedeli by ste si v lietadle 8- 12 hodín) a väčšinou sme leteli nad Atlantickým oceánom.
Letisko na ostrove Fuerteventura je len jedno, je maličké a pri našom príchode tam bolo len zopár ľudí (ani pri odchode tomu nebolo inak, takže sa nemusíte báť dlhého čakania). Hneď na letisku sme si požičali auto, pretože sme mali v úmysle pobehať ostrov krížom krážom, čo sa nám aj podarilo.

 

kanársne ostrovy

 

Fuerteventura je známa ako ostrov slnka, kde nie sú skoro žiadne zrážky. My sme však mali úžasnú možnosť zažiť pár kvapiek pri príchode. Bolo ich len zopár a tamojší ľudia sa im veľmi tešili. Čo sme však nečakali je, že na ostrove Fuerteventura, viac ako často fučí silný vietor, niekedy od mora, niekedy od pevniny, niekedy oba naraz. Zo začiatku sme s tým neboli veľmi stotožnení ale malo to aj svetlé stránky. Ostrov je rajom pre surferov, preto sme (čítaj Oli) neváhali ani sekundu.

 

surfovanie na Fuerteventure

 

Vlasy všade a sukňa vyfúknutá často na úrovni pásu mi zo začiatku veľmi prekážali. Spätne som si však uvedomila, že nebolo dňa, keby by mi bolo skutočne teplo (nepotili sme sa ako kone v kufri) stále nám bolo veľmi príjemne, miestami až zimšie ale to opálenie….slniečko si robilo svoju prácu poctivo, hoci sme to absolútne necítili.

 

ostrov Fuerteventura

 

Fuerteventura nám bola odporučené kvôli pekným plážam a my sme sa rozhodli preskúmať ich. Boli krásne, boli čisté, každá bola iná ale čo bolo hlavné, boli bez ľudí. Nám sa podarilo nájsť pláže, ktoré boli dych vyrážajúce a ničím sa nelíšili od maľovaných obrazov. Či už to bola malá biela plážička s bielym jemným pieskom a majákom, alebo búrlivé vlny, ktoré obmývali čierny sopečný piesok ďaleko od akéhokoľvek mesta. Ľudí na pláži, by ste vedeli na jednej ruke spočítať a niekde jednoducho neboli vôbec. Ak máte problémy s nahotou, Kanárske ostrovy asi nebudú pre Vás. Často sme tam stretli naháčov každého veku. Musí to byť (je to) oslobodzujúci pocit, zhodiť šaty a prechádzať sa po nádherných plážach… Je pravda, že pri tej kráse, si často nevšimnete nič iné.

 

na ostrove Fuerteventura

 

Ceny sú na Fuerteventure podobné ako u nás, niektoré veci, ako napríklad syry či chlieb, boli síce zbytočne predražené ale nebolo to nič, čo by Vás malo finančne zruinovať. Kvalita kupovaného jedla bola podobná tej slovenskej, ak nie vyššia. Veľký problém na ostrove, ktorý sme odhalili, bolo nájsť skutočne dobrú kávu. Dlho sme hľadali ale našli, nebolo treba ísť ďaleko. Našli sme asi najlepšiu kávu, akú sme kedy pili. V maličkom Fuertebrew Coffee House sa podávala len a výlučne káva. Výborná káva (asi jediná na ostrove) a úsmev prijemnej anglickej baristky nám každé ráno naštartoval deň. Ešte teraz nám jej káva chýba.

 

pláže na Fuerteventure

 

Na Fuerteventure sme sa nemali problém dorozumieť anglicky. Angličtina bola často na vysokej úrovni (asi preto, že tam chodí veľa Britov), čo nám veľmi uľahčovalo komunikáciu. Ľudia boli prívetiví, milí, uvoľnení a často usmiati. Ostrov žije prevažne z turizmu a každý jeden Fuerteventurčan si to plne uvedomoval. Keďže tu nie je obdobie sezóny, ale celoročná návštevnosť, počet turistov sa príjemne rozkladá. Preto je nutné získať si svojím úsmevom každého jedného.

Architektúra na ostrove nebola ničím výnimočná, krajina je bez dažďa suchá a Fuerteventura je z pomedzi ostrovov najviac zvetraná. Zeleň ani architektúra nie je to, čo Vás ohromný, ale cesta vnútorzemím mala svoje čaro. Bolo to najmä preto, že popri cestách sa zdvíhali veľké skaly, nafúkané piesočné kopce a rôzne výčnelky, ktoré vyrážali dych. Hlavné ťahy ciest, často až do maličkých dediniek, boli svojou kvalitou lepšie, ako cesty na Slovensku.

 

cesty na Fuerteventure

 

Ak ste sa však chceli dostať k tým najkrajším plážam, často ste museli ísť cestami, ktoré boli nespevnené, prašné, skalnaté. Priemerná prijateľná rýchlosť bola tak 30 km/h a strach v očiach aby na ceste, ktorá je niekoľko sto metrov nad morom, neišlo do zákruty bez zvodidiel ďalšie auto, bol miestami oprávnený. Neľutujeme jedného kameňa, ktorý natriasal naše autíčko, pretože na konci bola ďalšia krásna pláž. Ak ste si mysleli, že už nič krajšie nemôže byť, ostrov a príroda Vám ukázala, že môže. Ako napríklad pláž na konci ostrova, ktorá bola niekoľko sto metrov dlhá a z druhej strany sa zdvíhali hory, ktorých končiare sa dotýkali mrakov.

 

pláž na ostrove Fuerteventura

 

Nech tam fúkal vietor a teploty neboli tropické, ostrov Fuerteventura a ľudia na ňom mali svoje čaro. Oplatí sa navštíviť tento malý ostrov v Atlantickom oceáne? Fuerteventuru môžeme určite odporúčať, nezabudnite si však požičať auto, pretože sedieť na tomto krásnom ostrove len na jednom mieste, by bol skutočne hriech.

 


Na Fuerteventure sme často fotili týmto vodeodolným mobilom.


Related Posts

Pozo Negro – dedinka na ostrove Fuerteventura, ktorú sa oplatí navštíviť

Pozo Negro – dedinka na ostrove Fuerteventura, ktorú sa oplatí navštíviť

Ostrov Fuerteventura na Kanárskych ostrovoch je krásny svojou scenériou, ktorú sme sa rozhodli preskúmať celú. Chceli sme vidieť turistické mestá a ich život, najznámejšie pláže a rovnako aj dedinky, do ktorých turista zablúdi len málokedy. Dedinka Pozo Negro spĺňa všetky kritéria, ktoré má “neturistická” značka […]

Riflové kraťase a moja kombinácia na Kanárskych ostrovoch

Riflové kraťase a moja kombinácia na Kanárskych ostrovoch

Milujem rifľové kraťasy, pretože mám pocit, že sa jednoducho dajú zladiť s čímkoľvek. Páči sa mi neformálny, nedbalý look, ktorý vytvárajú. Na Kanárskych ostrovoch boli mojou voľbou číslo jeden.     Rifľové kraťasy v letných mesiacoch rada vyťahujem na dovolenkách, ako aj doma. Je to […]3 thoughts on “Ostrov Fuerteventura a dôvody, prečo sa tam vrátime”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial